Exceptional Education at the Heart of the Community

Meet the Staff

Find out who is working at OA Sholing

Senior Leadership Team

Mr Martin Brown MBR Principal
Mrs Suzanne Ashley SAS Vice Principal
Mrs Kath Edwards KED Assistant Principal
Mrs Layla Jones LJO Assistant Principal
Mrs Jenny Stenning JSE Business Manager
Mrs Lara Jordan LJO Assistant Principal/Safeguarding Lead

Admin Staff

Mrs Julie Hughdie JHU PA to Principal/Office Manager
Mrs Lesley Kirkham LKI Finance/Personnel Assistant (P/T)
Mrs Vickie Bartens VBA Senior Secretary
Vacant Post   Administrative Assistant
Vacant Post   Receptionist
Mrs Janice Mason JMA Data Manager
Mrs Barbara Ridley BRI Examinations Officer
Mrs Becky Vinen BVI Curriculum Assistant
     

Attendance

Mrs Claire Cull CCU Attendance & Family Support Worker
Mrs Jo Whicher JWH Assistant Attendance Officer (Job Share)
Mrs Di Collins DCO Assistant Attendance Officer (Job Share)

 

Careers

Mrs Nicola Elliott NEL Personalised Learning & Enterprise Manager
Mrs Clare Jesson CJE Careers Advisor

Computing

Mrs Jo Russell JRU Head of Department/Teacher of Computing
Mr Kevin Brown KBR Teacher of Computing

Creative Arts

Ms Sarah-Jane Barton SBA Teacher with Responsibility for Art
Miss Charlotte Biggs CBI Teacher of Drama
Miss Emma Charrett ECH Teacher of Art and Design
Mr Andrew Wickens AWI Teacher of Music

Department Technicians

Miss Pennie Drewell PDR Senior Science Technician
Miss Rachel Hood RHO Science Technician
Mrs Jayne Bampton JBA Science Technician (P/T)
Mr Daniel Finnegan DFI Technology Technician
Mrs Debbie Thomas DTH Food Technology Technician (P/T)
Miss Jessica Carson JCA Creative Arts Technician (Cover for M/Leave)

 

English

Mrs Karen Phillips KPH Head of Department/Teacher of English
Miss Amy Wyatt AWY Teacher of English/2nd in Department
Ms Tami Gale TGA Teacher of English/Media/Raising Standards Lead
Miss Leanne Akhurst LAK Teacher of English
Mrs Kristen Tomlinson KTO Teacher of English
Miss Brogan Clark BCL Teacher of English
Mrs Zoe Cummings ZCU Teacher of English
Miss Charley Wall CWA Teacher of English 
Miss Amy Unwin AUN Teacher of English
Mr Patrick Lee PLE Teacher of English

 

Finance

Business Manager Mrs J Stenning
Finance Officer Mrs A Archer
Finance/Personnel Assistant Mrs L Kirkham

 

Health and Social Care

Head of Department/     Mrs C Lewis
Teacher of PE/ Health
& Social Care

Humanities

Mr Grant Parsons GPA Head of Department/Teacher of History
Mrs Selina Read SRE Head of Department/Teacher of Geography (P/T)
Mrs Helen Jeffery HJE Teacher of History
Mr Chris Dale CDA Teacher of History/Head of Year 9
Mr Nick Wilkinson NWI Teacher of Geography/Head of Year 11
Miss Victoria Johnstone VJO Teacher of Geography (M/Leave)
Mrs Kirsty Robinson KRO Teacher of Geography
Mr Brent Cutler BCU Teacher of Geography 

IT Support

Vacant Post   Network Manager
Mrs Rose Carney RCA Reprographics Technician

Learning Support Assistants

Ms Lia Ball LBA  
Mrs Lorraine Dennett LDE  
Mrs Stephanie Ellis SEL  
Mrs Samanthe Meadus SME  
Miss Emily Kirkham EKR  
Mrs Jane Knight JKI Lead For Alternative Provision
Ms Janet McKenzie JMC ELSA
Mrs Claire Moore CMO  
Ms Kathryn Osborne  KOS Assistant to SENDCo
Mr James Parsons JPA  
Ms Mel Tuncay MTU  
Ms Julie Wilkinson JWI LSA for Alternative Learning Provision

 

Lunchtime Supervisory Assistants

Miss Jessica Carson    
Ms Clare Guy    

Mathematics

Dr Femi Adeniran FAD Head of Department/Teacher of Mathematics
Mr Robert Payne RPA Teacher In Charge KS3
Miss Nicola Cavanagh NCA Teacher of Mathematics/Head of Year 7
Mr Hugh Evans HEV Teacher of Mathematics P/T
Mrs Cheryl Hubbard CHU Teacher of Mathematics
Mrs Sara Chudley SCH Teacher of Mathematics/Head of Year 10
Mr Ben Northfield BNO Teacher of Mathematics
Mr Mark Beech MBE Teacher of Mathematics 
Mr Kudzanai Chikiwa KCH Teacher of Mathematics/Head of Year 8

 

Modern Foreign Languages

Mrs Noemi Nieto Amiano NNI Head of Department/Teacher of French & Spanish
Miss Alexandra Dejoie ADE Teacher of French/2nd in Department
Mrs Lisa Jupp LJU Teacher of French & Spanish & PSHE
Miss Sandrine Guiet SGU Teacher of French
Miss Helen Sydenham HSY Teacher of Spanish & PSHE

 

Pastoral Team

Mrs Kelly Proudley KPR Inclusion Co-ordinator
Mrs Mary Tierney MTI Year Group Mentor 
Vacant Post   Year Group Mentor 
     
     

 

PE

Mrs Claire Lewis CLE Head of Department/Teacher of P.E./Teacher of Health & Social Care
Mr Carl Jordan CJO Teacher of P.E./2nd in Department
Mr Warren Bentley WBE Teacher of P.E.
Mr Niall Bryant NBR Teacher of P.E.
Miss Eloise Barrell EBA Teacher of PE

Religious Studies

Mrs Melissa Rumsey MRU Head of Department/Teacher of Religious Studies(PT)
Ms Anne Devereux ADE Teacher of Religious Studies

SEND

SENDCo Mr D Misselbrook
   

Science

Miss Emma Darby EDA Head of Department/Teacher of Science
Mr Toby Hooper THO Teacher of Science/2nd in Department
Mr Robert Newman RNE Raising Attainment and Progress Lead in Science
Mrs Cara Lewthwaite CLE Teacher of Science
Miss Elizabeth Michael EMI Teacher of Science
Mr Jon Gillo JGI Teacher of Science
Mr Matthew Minshull MMI Teacher of Science
Mr Thomas MacDonald TMA Teacher of Science

 

Site Staff

Tom O'Connor TOC Site Manager
Vacant Position   Caretaker
Vacant Position   Site Assistant
Mr Kevin Munday KMU Site Assistant

 

Cleaners

Mrs Linda Fagan   Miss Stella Pratt
Mrs Michaela Harris   Mrs Jane Rustell
Ms Vivien Hughes-Tuckett   Mrs Wendy Thatcher
Mrs Tina Lewis   Mrs Jackie Wilkins

Study Supervisors

Miss Abena Ntiri-Akuffo ANT Senior Study Supervisor i/c cover
Miss Shelley Masters SMA Study Supervisor

Technology

Vacant Post   Head of Department/Teacher of Graphics/Resistant Mats
Mrs Sara Drewell SDR Teacher with Responsibility for Food & Nutrition
Mr Ashley Ranger ARA Teacher of Food & Nutrition 
Mrs Jackie Carson JCA Teacher of Textiles Technology